Eliksiry i tajemne mikstury

 

    W Średniowieczu wiedza medyna, miesza się z magią i zabobonami. Dominowały lekarstwa ziołowe, które w mniejszym lub większym stopniu mogły pomóc choremu. Duża część leków to mikstury sporządzone z dziwnych składników o bardzo wątpliwej skuteczności.
Sporządzaniem eliksirów i mikstur zajmowali się alchemicy, czarownice i wiejskie zielarki. Eliksiry można generalnie podzielić na pożyteczne i niebezpieczne. Pożyteczne to te, które nie mogły wyrządzić żadnej szkody, a pomagały w leczeniu ran, pobudzały lub pomagały na inne dolegliwości. Niebezpieczne to takie, których nieostrożne spożycie może spowodować szkody w postaci zatrucia, pogorszenia zdrowia, zmian w wyglądzie i psychice oraz śmierć.

eliksir    Eliksir w zależności od przeznaczenia były wykonywany, jako:

  • Wywar - postać płynna, otrzymana z gotowania substancji pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego.
  • Nalewka - postać płynna otrzymana z rozpuszczenie substancji leczniczej w alkoholu.
  • Esensja - roztwór o dużym stężeniu otrzymany z różnych substancji
  • Trucicana - substancja mająca szkodliwe właściwości, wywołująca choroby i śmierć
  • Antidotum - Odtrutka, mająca na celu zmniejszenie toksycznych właściwości trucizny.

Przy warzeniu eliksiru trzeba przestrzegać tajemnego rytuału. Znaczenie może mieć miejsce, pora dnia i roku. Sam proces gotowania przebiega w kotle zawieszonym nad ogniem. Warzenie odbywa się na wolnym ogniu, z zachowaniem kolejności dodawania składników. Jako pierwsza, do kotła wlewana jest woda. Przestrzegano zasady, że składzie mikstury musi być przynajmniej dwa razy więcej składników zwierzęcych niż roślinnych. Najważniejszy składnik, który decydował o przeznaczeniu eliksiru dodawany był, jako ostatni.


Receptury średniowiecznych eliksirów i sposoby warzenia


Eliksir leczący rany

- służy do leczenia wszystkich rodzajów ran

Składniki: Żółć pancernika, kropla soku z pijawek, szczypta proszku z kła węża, 6 korzeni stokrotek, 2 liście grimerowca

Warzenie: Na wrzącą wodę w kotle wlej sok z pijawek i mieszając, gotuj przez 3 minuty. Dodaj sproszkowane kły węża i żółć pancernika. Mieszaj z prawej na lewą stronę. Stopniowo dodawaj korzenie i liście grimerowca, pozwól się warzyć przez pół godziny, aż eliksir przybierze żółtą barwę.


Eliksir Wielosokowy

- po zarzyciu którego osoba na 1 godzinę może przemienić się w tą, której cząstka była dodana do eliksiru.

Składniki: pijawki, muchy siatkoskrzydłe, rdest ptasi, ślaz, sproszkowany róg dwurożca, skórka boomslanga, cząstka kogoś, w kogo zamierzamy się zmienić, np. kawałek paznokcia lub włos.

Przygotowanie eliksiru: Muchy siatkoskrzydłe trzeba gotować 21 dni, a ślaz można zbierać tylko przy pełni książyca. Przynajmniej raz dziennie uzupełnić wodę i zamieszać. Na ukrop rzucać kolejno: pijawki, ślaz, ptasi rdest, sproszkowany róg dwurożca i skórkę boomslanga. Przez cały dzień eliksir gotować i na końcu dodać przygotowaną odrobinę z człowieka, w którego pijący ma się zmienić.


Eliksir Energii

- przywraca energię regeneruje siłu po zmęczeniu.

Składniki: Dwoje oczu nietoperza, Sproszkowany ogon jaszczurki, Kropla Krwi jednorożca,3 Listki Mandragory

Przygotowanie eliksiru: Do kociołka z wrzącą wodą wrzuć sproszkowany ogon jaszczurki. Dadaj 3 liście Mandragory i tak gotuj przez 7 minut, następnie wrzuć dwoje oczu nietoperza i na końcu kroplę krwi jednorożca.


Napój z Czyraków

- pomaga na różne choroby

Składniki: kły węża, kolce jeżowca, suszona pokrzywa, 3 rogate ślimaki, 3 krople jadu węża, 2 żabie nóżki

Przyrządzanie eliksiru: Posiekać na kawałeczki suszoną pokrzywę. Pokruszyć kły węża i wymieszać z rozgniecioną pokrzywą. Rogate ślimaki oddzielić od pancerzyków, a ich skorupki skropić jadem węża. Do kotła wrzucamy kolejno składniki, stale mieszając. Ściągnąć kocioł z ognia i na gorący wywar wsypać kolce jeżowca. Po ostygnięciu eliksir jest gotowy.


Wywar Tojadowy

- skuteczny na wilkołaki, zmienia ich wilcze zapędy tak, że jest niegroźny dla ludzi. Przemiana nie jest długotrwała.

Składniki: 2 miarki żabiego skrzeku, 1 długa dżdżownica, 18 pąków kwiatu Akonitu, 2 wysuszone figi.

Warzenie eliksiru: Na lekko ogrzana wodę w kotle wrzuć 2 miarki żabiego skrzeku, mieszaj przez 3 minuty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, utrzymując ciepłą temperaturę w kotle. Dadaj 2 suszone figi posiekane w kostkę oraz jedną długą dżdżownicę. Gdy eliksir przybierze barwę zgniło-zieloną, dodaj 18 listków z kwiatów Akonitu. Dopiero teraz zagotuj wywar do temperatury wrzenia.


Eliksir słodkiego snu

- wprawia człowieka w głęboki i długi sen.

Składniki: Bezoar, muchy siatkoskrzydłe, róg dwurożca, kły węża

Warzenie eliksiru: Do kotła z wrzącą wodą dodajemy róg dwurożca. Mieszamy go na zmianę: 4 razy spokojnie z lewej na prawą a następnie raz szybko w przeciwnym kierunku. Bezoar kroimy w kostki i stopniowo dodajemy do kotła, tak aby nie zatrzymać wrzenia. Mieszając przez 10 sekund wywar powinien zmienić kolor z zielonego na żółty. Dalej wrzucamy muchy siatkoskrzydłe, stosując naprzemienny kierunek mieszania. Barwa będzie się zmieniać na żółto-pomarańczową. Wrzucamy róg dwurożca, mieszając zgodnie z zasadą: cztery spokojnie w prawą i raz energicznie w lewą, aż do momentu gdy wywar ponownie nabierze barwy zielonej. Dopiero teraz wrzucamy kieł węza i po 15 sekundach resztę much siatkoskrzydłych. Spokojnie mieszamy aż do uzyskania białego koloru. Gotowy eliksir ma słodka, usypiającą woń.


Eliksiry Miłości (znany też jako napój miłosny Venus)

Składniki: 9 łyczeczek słodkiego, czerwonego wina, 9 goździków, 9 liści Bazyli, 9 kropli soku poziomkowego, 9 kropli soku z malin, 9 kropli wyciągu z wanili, 9 pestek z jabłek i korzeń żeńszenia

Sporządzanie eliksiru: Dziewiątego dnia i dziewiątego miesiąca w roku dokładnie o godzinie dziewiątej wieczorem, przy blasku księżyca wymieszaj składniki eliksiru drewniana łyżką, zataczając dziewięć kręgów w kierunku od prawej do lewej powtarzając za każdym obrotem łyżki zaklęcie:

Spraw by osoba co wypije to wino, oblała mnie boska miłością.
Słodki napoju miłosny, zaklęty przez 9 spraw by jego (lub jej) miłość była moja na zawsze.


Eliksir postarzający

- 1 kropla postarza o 1 miesiąc, magia działa przez 5 do 7 godzin

Składniki: pół miarki żabiego skrzeku, pół miarki żółci pancernika, szczypta, sproszkowanych much siatkoskrzydłych, 10 miarek akonitu.

Sporządzenie eliksiru: Na dziesięć miarek wrzącej wody, dolewamy ćwierć miarki żółci pancernika. Mieszamy z lewej na prawą stronę, aż do uzyskania pomarańczowej barwy. Dodajemy szczypta sproszkowanych much siatkoskrzydłych, energicznie mieszając w przeciwnym kierunku. Dalej wlewamy pozostałą część żółci pancernika. Po minucie gotowania we wrzątku, wywar zmieni kolor na żółto-niebieski. Wrzucamy 5 miarek akonitu pokrojonego w kostkę. Zamieszamy 10 razy z lewej na prawą stronę. Wlewamy pół miarki żabiego skrzeku. Dalej stopniowo wrzucamy resztę akonitu, tak aby woda nie przestała kipieć. Na koniec tylko 5 razy zamieszać z lewej na prawą i eliksir otrzyma barwę żółto-pomarańczową.



Oprócz skomplikowanych eliksirów, których warzeniem zajmowali się alchemicy i czarownice znanych było szereg ziół, które zupełnie realnie pomagały chorym i były stosowane nawet w medycynie ludowej:

  • Babka lancetowata - języczki - stosowa na rany i wrzody, niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
  • Bieluń dziędzierzawa- świnia wesz, pindurynda, dędera - stosowana na dychawicę, a z dodatkiem miodu na kaszel,
  • Bylica piołun - wermut, absynt - stosowany razem z walerianą w bólach w piersiach, na bóle w krzyżu "postrzyknięcia" i "darcie", na płodność i na bóle rodzenia,
  • Ciemiężyk lekarski - broda (męska)- stosowana na choroby gorączkowe,
  • Dziurawiec - dzwonki - ziele świętojańskie, - na miłość, na dreszcze, na rany i oparzenia, na wszelkie bóle w kościach i na osobliwe słabości kobiece,
  • Fiołek trójbarwny - jaskółczy ślep, sierotki, Wojcieszki - stosowany do kąpieli dla chorych na gruźlicę i duszności i krwawankę
  • Galanga lekarska - gałgany- na bóle żołądkowe, na słabości u kobiet,
  • Glistnik jaskółcze ziele - jaskółcze gniazdo
  • Jarzębiec kosmaczek - mysie uszy - stosowana w zapobieganiu nawrotom febry
  • Koniczyna polna - kocie nerki, kotki, kocie ziele - stosowane na oparzenia, do kąpieli dla dzieci i na biegunkę
  • Konwalia - Liczydło - stosowane na glisty u dzieci
  • Kokoszki - na gorączkę, w gruźlicy i na kaszel,
  • Kozłek lekarski - kozia broda - stosowana w bólach głowy, a razem z piołunem - na bóle pod piersiami.
  • Leszczyna - psie włosy - stosowane na "boloki", choroby kobiece, wrzody, obrzęki, na wilczą kość i do kąpieli dla kobiet po połogu,
  • Koński ogon - stosowane na krwotoki, wstrzymanie moczu, a namoczony w alkoholu na gościec oraz na miłość,
  • Kurzy ślep - stosowana na choroby gardła, a z octem i miodem, na kaszel, z mlekiem na bóle w piersiach,
  • Mniszek lekarski - męska stałość, wole oczy, stosowane na brak apetytu, brak trawienia i wzdęcia oraz przy wyżynaniu się ząbków u dzieci.
  • Mniszek posp.- lwi ząb, wilczy ząb, wole oczy - ułatwia wyżynanie się zębów.
  • Nagietek pospolity - pazurki, paznokietki - na gojenia ran, na ropne zapalenie węzłów chłonnych
  • Pantofelki - stosowane na miłość i na bóle w piersiach
  • Pięciornik kurze ziele - kurze dupki, kurza noga, wronie oko- do kąpieli wzmacniających, z alkoholem na biegunki i bóle żołądka , na boleści wnętrza i na kurcze żołądka oraz na zimnicę,
  • Poziewnik blady (polny) - koci pysk - stosowany na kaszel, chrypkę, suchoty płucne,
  • Podbiał pospolity - ośla stopa, końskie kopyto- stosowana na rany, duszności i przeciw kaszlowi oraz na miłość
  • Suche mleko - stosowane na kurzajki
  • Widłak gwoździsz - kołtun- na katar pęcherza, na zatrzymanie uryny,
  • Wronie sadło - na skaleczenia, stłuczenia, podagrę oraz na miłość,
  • Żywy gnat - na bóle piersi, na złamane ręce i nogi, do kąpieli dla dzieci, na kaszel i duszności oraz na łamanie w kościach,

Uwaga! Redakcja serwisu przestrzega przed stosowaniem opisanych to ziół, eliksirów i mikstur.
Opisane tu średniowieczne przepisy są niebezpieczne i zastosowane w jakiejkolwiek formie, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.